Kunstioksjon aitab Voldemar Väli skulptuuri jaoks raha koguda

juuli 20, 2023

29. juulil saavad huvilised osaleda kunstioksjonil, mille tulu on mõeldud spordisangar Voldemar Väli pronksskulptuuri loomiseks.

Oksjoni korraldaja Reigo Kuivjõgi sõnul on oksjoni eesmärk anda pisike panus Voldemar Väli skulptuuri toetuseks. “Saarlasest olümpiavõitja väärib ajatu mälestuse loomist, mis tuletaks saarlastele nende sangareid meelde ning levitaks lugu ka Saaremaa külaliste seas,” ütles ta.

Kuivjõgi sõnul tuleb skulptuuri rajajate – kuue spordiveterani – entusiasmi tunnustada. “Pronksskulptuuri loomine on aga üsna kapitalimahukas ettevõtmine, seega otsustasime korraldada Saaremaa ooperipäevade ajal Kuressaares kunstioksjoni, et püüda pisutki kahandada rahalist survet monumendi rajamiseks,” lausus ta.

Kuivjõgi sõnul erineb seekordne oksjon levinud heategevusoksjonite vormist, kus kunstnikud annetavad oma teoseid. “Kuna autorid saavad teose müügi korral vääriliselt tasutud, ei teki oksjoni tulemusel piisavat summat, et katta kogu monumendi püstitamise kulusid,” rääkis ta. “Loodetavasti annab oksjon aga võimaluse levitada sõnumit monumendi olulisuse kohta ja ehk leiab seeläbi teisigi toetajaid, keda saarlasest olümpiavõitja mälestuse jäädvustamise idee ükskõikseks ei jäta.”

Oksjonil tuleb enampakkumisele kokku 40 teost, millest üks on Voldemar Välile riigivanem Konstantin Pätsi kingitud kulduur ning ülejäänud kunstiteosed sellistelt autoritelt nagu Leonhard Lapin, Jüri Arrak, Enn Põldroos, Kaljo Põllu, Olav Maran, Malle Leis, Raul Meel, Peeter Allik, Jaan Toomik, Jaan Elken, Lemming Nagel, Kaido Ole, Marko Mäetamm, Robin Nõgisto, August Künnapu, Raoul Kurvitz ja teised.

Oksjoni teostega saab Kuressaare kuursaali kinosaalis tutvuda 17.–29. juulini.

Oksjon algab sealsamas 29. juulil kell 15 ja toimub paralleelselt nii oksjonisaalis kui ka internetikeskkonnas eestikunstioksjonid.ee. Mõlemas asukohas saab end ka oksjonile pakkujaks registreerida.

Saaremaa spordisangar Voldemar Väli (10. jaanuar 1903 Kuressaare – 13. aprill 1997 Stockholm) tuli kaks korda Euroopa meistriks, võitis 1928. aastal kuldmedali Amsterdami olümpialt ja 1936. aastal pronksi Berliini OM-ilt. Ta oli maadluses 19kordne Eesti meister.

Allikas: Saarte Hääl